انواع رنگ عسل طبیعی و بررسی تغییرات رنگ بر عوامل مختلف

رنگ عسل طبیعی

انواع رنگ عسل طبیعی و بررسی تغییرات رنگ بر عوامل مختلف

رنگ عسل طبیعی

 • عسل طبیعی
 • رنگ عسل طبیعی
 • تغییر رنگ در عسل
 • ارتباط رنگ عسل و کیفیت آن
 • ارتباط رنگ عسل و طعم آن
 • استفاده از عسل به عنوان افزودنی
 • تاثیر رنگ عسل بر خاصیت درمانی آن

عسل طبیعی

در مقاله عسل چیست به تفصیل به تعریف علمی و عملی عسل پرداختیم. برای تعریف عسل طبیعی می توانیم اینطور صحبت کنیم : عسل طبیعی عسلی است که دارای کمترین درصد ساکارز باشد و زنبوردار هنگام پرورش هیچ مواد قندی افزودنی به تغذیه زنبور اضافه نکرده باشد. در این صورت محصول بدست آمده یک عسل طبیعی خواهد بود. در این مقاله هم به انواع رنگ عسل طبیعی و بررسی تغییرات رنگ بر عوامل مختلف خواهیم پرداخت.

رنگ عسل طبیعی

رنگ عسل طبیعی به رنگ های مختلف است. عسل بر حسب این که متعلق به کدام منطقه و کدام گل باشد، رنگش متفاوت است. تنوع رنگ های عسل از سفید به انواع زرد، کهربایی، عقیقی و حتی قهوه ای متغیر است.

وزارت کشاورزی آمریکا رنگ عسل را به طور کلی در ۷ دسته تقسیم بندی کرده است:

رنگ عسل طبیعی

 1. سفید آبی
 2. سفید روشن
 3. سفید
 4. کهربایی خیلی روشن
 5. کهربایی روشن
 6. کهربایی
 7. کهربایی تیره
 • منظور از رنگ سفید در واقع بی رنگ بودن عسل است.

 در جدول زیر می توانیم با برخی از رنگ های عسل آشنا شویم:

ردیف نوع گیاه رنگ عسل
۱ آویشن قرمز
۲ اکلیل کوهی کهربایی روشن یا سفید
۳ شبدر بی رنگ و روشن
۴ اسطوخودوس زرین
۵ بلوط تیره
۶ مریم گلی کهربایی روشن یا تیره زرین
۷ زیرفون سبز متمایل به زرد کمرنگ
۸ اقاقیا آبگون زلال
۹ گندم سیاه زرد تیره یا قهوه ای تیره
۱۰ تمشک وحشی، زلال کشت شده، سفید رنگ
۱۱ آفتابگردان زرد طلایی
۱۲ اوکالیپتوس تیره
۱۳ گون زرد
۱۴ مرکبات زرد شفاف
همچنین بخوانید  چگونه با عسل می توانیم درمان روماتیسم را انجام دهیم

 

تغییر رنگ در عسل

همانطور که قبلا گفته شد رنگ عسل طبیعی بستگی به منبع گل خود دارد به دلیل داشتن مواد معدنی و اجزای مختلف دیگردر گل های مختلف. با این وجود رنگ عسل در مدت زمان و افزایش دما تغییراتی خواهد داشت. به این صورت که رنگ عسل تیره تر می شود. این تغییر رنگ در دماهای بالا سریعتر اتفاق می افتد.

ارتباط رنگ عسل و کیفیت آن

در حقیقت ارتباطی بین رنگ عسل و کیفیت آن وجود ندارد. یعنی اگر عسل رنگ تیره تر یا روشن تری داشته باشد دلیل بر با کیفیت یا طبیعی بودن عسل نیست. اما تحقیقات نشان داده اند عسل هایی که به طور طبیعی تیره تر هستند آنتی اکسیدان و مواد معدنی بیشتری دارند.

رنگ عسل طبیعی

ارتباط رنگ عسل و طعم آن

به طور کلی رنگ و طعم عسل به یکدیگر وابسته اند به طوری که عسل های روشن طعم ملایم و عسل های تیره طعم تند دارند. همانطور که در ابتدا هم گفته شد عسل بر حسب این که متعلق به کدام منطقه و کدام گل باشد، رنگش متفاوت است و به همین علت روی طعم عسل نیز تاثیر دارد.

استفاده از عسل به عنوان افزودنی

شاید این موضوع برایتان جالب باشد که بدانید از عسل هم می توان به عنوان یک ماده افزودنی سالم برای تغییر رنگ مواد غذایی استفاده کرد. به عنوان مثال در بعضی بیسکویت ها از عسل های تیره برای تیره تر کردن رنگ بیسکویت استفاده می کنند. این کار در صنایع غذایی می تواند به تولید محصولات سالم تر از نظر قند های طبیعی موجود در عسل منجر شود.

همچنین بخوانید  تاریخچه زنبورداری در ایران

 رنگ عسل طبیعی

تاثیر رنگ عسل بر خاصیت درمانی آن

عسل های تیره تر به دلیل داشتن مواد معدنی و آنتی اکسیدان های بیشتر از کیفیت بهتری برخوردار هستند اما طبیعتا وقتی رنگ عسل بر کیفیت عسل تاثیری ندارد، پس رنگ عسل در خاصیت درمانی آن چندان اثری نخواهد گذاشت.

ما در این مقاله سعی کردیم شما را با رنگ عسل طبیعی آشنا کنیم و رنگ عسل را در موضوعات مختلف بررسی کنیم. امیدواریم توانسته باشیم با این مطلب نیاز شما را در این موضوع برطرف کرده باشیم. اگر همچنان سوالی در ذهن خود دارید که در این مقاله وجود نداشت می توانید سوال خود را در بخش دیدگاه ها بیان کنید تا در اسرع وقت به آن پاسخ دهیم.

عسل سیتی

 

 

انواع رنگ عسل طبیعی و بررسی تغییرات رنگ بر عوامل مختلف
به این مطلب امتیاز بدهید
پیگیری سفارش
لیست مقایسه
شگفت انگیز ها
سوال خود را بپرسید